Media o nas
Link do artykułu...
Onet Kielce: Kielce: wybrano najlepszych studentów-wynalazców
Link do artykułu...
wyborcza.pl Lublin: Wynalazki z Politechniki Lubelskiej najlepsze w kraju. Teraz pojadą do Genewy
Link do artykułu...
lublin.com.pl : Wynalazki lubelskich studentów jadą do Genewy
Link do artykułu...
Forum Akademickie: Wybrano najlepszych studentów-wynalazców
Link do artykułu...
Radio Lublin: Wynalazki Politechniki Lubelskiej na wystawie w Genewie
Link do artykułu...
Dziennik Wschodni: Statek powietrzny i reaktor plazmowy. Lubelskie wynalazki pojadą do Genewy
Link do artykułu...
wyborcza.pl Lublin: Wynalazki z Politechniki Lubelskiej najlepsze na świecie
Link do artykułu...
eska info: Plazma z Lublina pojedzie do Genewy! Politechnika konstruuje
Link do artykułu...
TVP3 – program Nauka z 30 kwietnia
Link do artykułu...
Naukowcy Politechniki Lubelskiej: mgr inż. Michał Kwiatkowski, mgr inż. Piotr Terebun,
dr Jarosław Diatczyk pod kierownictwem prof. Joanny Pawłat opracowali niewielki, mobilny reaktor plazmowy o budowie dyszy wraz z układem kontrolno-pomiarowym.
Aktywne cząstki wytworzone podczas wyładowania elektrycznego pozwalają np. na inaktywację szkodliwych bakterii czy modyfikację materiałów bez narażania próbek na działanie wysokiej temperatury. Wynalazek może być w perspektywie zastosowany w medycynie do dekontaminacji i wspomagania leczenia trudno gojących się ran, w dermatologii i medycynie estetycznej, w usuwaniu bakterii z powierzchni biologicznych oraz sprzętu medycznego. Inne zastosowania obejmują modyfikację materiałów nieodpornych na działanie wysokiej temperatury np. w celu uzyskania ich lepszej biokompatybilności. Reaktor wyróżnia się prostą konstrukcją, bezpieczeństwem oraz niskimi kosztami produkcji, umożliwiając dostęp do technologii plazmowych szerokiemu gronu odbiorców.
Dysza plazmowa zespołu z Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej została uznana za jeden z najlepszych wynalazków w kraju podczas VI edycji konkursu „Student-Wynalazca”. W nagrodę doktoranci Michał Kwiatkowski i Piotr Terebun pojechali w kwietniu na 44 Międzynarodową Wystawę Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” w Szwajcarii, gdzie dysza plazmowa została nagrodzona srebrnym medalem.
„Geneva Inventions” to największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie. W bieżącej edycji swoje wynalazki zaprezentowało 695 wystawców z 40 krajów, którzy łącznie zaprezentowali ponad 1000 innowacyjnych rozwiązań. Przez pięć dni, wystawę odwiedziło ponad 60 tys. zwiedzających. Wynalazek naukowców Politechniki Lubelskiej otrzymał również złoty medal przyznany przez Narodową Radę Badawczą Tajlandii, co w przyszłości pozwoli na zwiększenie zainteresowania wynalazkiem na rynku azjatyckim.
Autorzy:
Michał Kwiatkowski, Piotr Terebun, Joanna Pawłat, Jarosław Diatczyk
Dysza plazmowa i jej twórcy. Fotografia: Dariusz Sowa
Generator plazmy i jego działanie. Fotografia: Dariusz Sowa
Dyplomy srebrnych medalistów z Genewy